Ajatus ihmisestä loisena on minusta jotekin mielenkiintoinen. Loiset usein saavat isäntäeliönsä huonoon kuntoon ja onnistuvat ehkä jopa tappamaan sen, mutta ovat varmistaneet jo sitä ennen oman selviämisensä leviämällä muihin kantajiin. Ihmiset vaan taitavat olla aika huonoja loisia, koska jos maailma tuhoutuu, me menemme sen mukana. Avaruusmatkailu kun ei meiltä vielä suju (ja tuskin alkaa sujua ihan lähitulevaisuudessa - mahdolliset asuinkelpoiset planeetat ovat aivan liian kaukana.)SahkoinenVelho wrote:Mulla on ollu viime happotripeillä muuten tosi vahvasti sellanen fiilis, että kaikki tulee loppujenlopuks menemään hyvin eikä me ihmiset vaan voida vaikuttaa hirveästi loppujenlopuksi. Luonto ja maailmankaikkeus kuitenkin korjaa tilanteen lopulta, vaikka mitä ois välillä. Lopulta asiat kuitenkin pyrkii vaan tasapainoa päin omalla painollaan "keskimääräisesti", vaikka vaihtelua ja monimuotoisuutta ja "kaaosta" olis miten paljon. Me ollaan vaan tässä ihmettelemässä ja kokemassa näitä loputtomia looppeja, koska tämä meidän kokemus nimenomaan ON tämä maailmankaikkeus. Meidän ei pitäisi yrittää edes vaikuttaa asioihin turhan paljon. Maailmankaikkeus on loputon, onhan käsittääkseni jopa länsimainen tiedekin todistanut ennen alkuräjähdystä olleen aikaisempi maailmankaikkeus...?
Länsimaisesta tieteestä maailmankaikkeuden alkuun katselee kai lähinnä fysiikan osa-alue nimeltä hiukkaskosmologia. Sekään ei ole pystynyt todistamaan maailmankaikkeuden alusta mitään. Todistaminen vaatisi havaintoja, joita ei ainakaan vielä ole. Havaintoja voidaan tehdä tähtitieteen avulla (esim. supernovat, joita on käytetty maailmankaikkeuden laajenemista tutkittaessa, tähtitiede ei näe aikaan ennen tähtiä) tai hiukkaskiihdyttimissä, joissa erilaisia hiukkasia törmäyttämällä yritetään saavuttaa niin korkeita energioita, joita maailmankaikkeuden alussa oli. Cernissä LHC:llä tehdään nyt tutkimusta, jonka on tarkoitus nähdä lähemmäs alkua kuin koskaan aikaisemmin on nähty, mutta sekään ei näe alkuun asti. Maailmankaikkeuden historia voidaan kuvata niin kutsutun standardimallin avulla, mutta sillä on myös monia kilpailijoita (esimerkiksi supersymmetriset teoriat), jotka myös sopivat maailmankaikkeudesta tehtyihin havaintoihin.
Mutta niin, koska maailmankaikkeuden alkua ei ole voitu havaita, siitä ei tarkalleen ottaen ole tieteellistä tietoa. Sitä voidaan tutkia erilaisten teorioiden kautta. Nämä teoriat antavat ennusteita, joita voidaan verrata maailmasta tehtyihin havaintoihin (esimerkiksi avaruuden litteys/kaarevuus ja laajenemisen nopeus). Fysiikassa maailmankaikkeuden alusta on monia teorioita, jotka sopivat vielä nykyisiin havaintoihin - toistuvat alkuräjähdykset eivät suinkaan ole ainoa. Minä pidän kovasti ajatuksesta, että olemme vain valtavan kvanttifluktuaation sisällä.