Hallusinaatiot

Keskustelua psykedeeleistä ja hallusinogeeneista.
User avatar
_FOOL_
Apteekki
Posts: 375
Joined: Mon 03 Sep 2007, 01:58

Re: Hallusinaatiot

Post by _FOOL_ »

aphos wrote: Tietoinen mieli ei enää tiedä, mihin voi luottaa, joten kaikenmaailman ikävät oireet saattavat iskeä. Voisi kuvitella, että juuri jollain Daturalla tai Salvialla saisi jotain tuon suuntaista aikaan.
Tässä on kyllä vinha perä.
Image
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Re: Hallusinaatiot

Post by spasm »

Savuista sain eräs päivä todella kauniit (joskin kuumottavat) visuaalit.. Vihreä nainen ilmestyi metsässä toistuvasti..
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
bdxm

Re: Hallusinaatiot

Post by bdxm »

eräs henkilö söi katkolla marzinea kun olin siellä. soitti kaukosäätimellä äidilleen, ei nähnyt telkkaria keittiön takaa, luki pimeessä huoneessa lehteä ja oli jutellut yöllä kaikille jotka siellä sillon oli. oli hyvä pelata korttia kun se eka katteli minuutin mun kortteja ja laitto omiaan pöydälle, otti koko pakan käteen ja laitto aliman pöytään. kuulemma voitti.

mä pystyn tajusteissa säätelemään oikeestaan täysin sitä mitä näen (kannabis happo sienet dexmi tramal valveuni ainaki)
tai en täysin sikäli kun en mitään torakkajumalia osaa loihtia mutta ympäristöä pystyn kyllä muokkamaaan. en kyllä mitään valtavia dousseja ole ottanut mutta ihan tarpeeksi kyllä.
selvinpäin väsyneenä oikeessa mielentilassa saan hyvinkin vaikuttavia sienimäisiä venymisiä vääntymisiä suurenemisia aikaan. joskus oon kyl frrikannu pienesti ku oon yöllä katellu muijaa ku se nukkuu ja yhtäkkiä näyttää pahasti demonilta tai vanhalta mieheltä. :D
User avatar
Adrenochrome
Psykonautti
Posts: 88
Joined: Mon 14 Jul 2008, 22:48

Re:

Post by Adrenochrome »

frapathea wrote:Mulla noi on kans aina olleet aika huomattavia, itteasias haittaa näkemistäkin kun ne möykyt tulee silmien eteen sillai häiritsevästi ja lähden seuraamaan niitä katseellani mikä näyttää aina omituiselta kun yhtäkkiä kiinnitän täyden huomion johonkin olemattomaan. En monesti pyst edes lukemaan kirjaa, kun ne tulevat tielle, toisinaan siis aivan yhtäkkiä :!: Kenties se on toisilla ihmisillä sitten vahvempaa tai jotia :?:
Vanha viesti, mutta tarkoitatko tällaisia? http://en.wikipedia.org/wiki/Floater
Nuohan ovat melko yleisiä, itsellänikin niitä joskus näkyy.
All of it was made for you and me cause it just belongs to you and me. So lets take a ride and see whats mine.
Thoxium

Re: Hallusinaatiot

Post by Thoxium »

Ainoat oikeat hallunisaatiot olen tietääkseni nähnyt unihalvauksessa ja silloin kun on herännyt kesken rem-unien.
User avatar
Aukikco
OD
Posts: 1492
Joined: Wed 29 Aug 2007, 01:42

Re: Hallusinaatiot

Post by Aukikco »

Sun, Black But Shining wrote:Onko teillä kokemuksia jaetuista hallusinaatioista tai lievemmistä yhteisistä aistien vääntelehtimisistä?

"Olemassaolo on ihmiskunnan yhteinen, jaettu uni, eikä kukaan tiedä, mitä tapahtuu todella."
todellakin... se, joka ensimmäisenä ehtii käsitteellistämään yhteisesti koetun todellisuuden, omaa (ainakin lähtökohtaisesti) suurimman vallan sen määrittelemiseen. tätä määritelmää voi ajalla ja vaivalla muuttaa, mutta ensimmäisellä määrittelijällä tehtävä on periaatteessa kaikista vaivattomin - ei ole ohjelmointia joka tulisi purkaa alta pois ennen uuden asentamista.

toisaalta "todellisuus" ei kuitenkaan mitä ilmeisimmin ole täysi hallusinaatio, vaan sillä on tietty perusrakenne. voisi ikään kuin sanoa, että todellisuuden olemassaoleva ydin on luuranko, ja luurangon ympärillä oleva liha ja nahka on meidän luomuksemme.

otaksuisin ihmisen tulevan evoluutiosuunnan myös merkittävästi perustuvan sille oivallukselle, että me luomme jatkuvasti todellisuutta kollektiivisena unena, ja tämän oivalluksen seurauksena otaksuisin myös että alamme tehdä tuota luomistyötä enemmän ja enemmän aktiivisena osanottajana.
User avatar
Poliklinikka
OD
Posts: 1101
Joined: Mon 02 Jun 2008, 15:32

Re: Hallusinaatiot

Post by Poliklinikka »

Välillä herätessä olen nähnyt hallusinaattioita. Viimeksi näin pikkutytön sohvan ja tietokonepöydän välillä kasvot seinäänpäin. Unihalvauksessa en ole nähnyt hallusinaatioita, vaan muita aistiharhoja.
User avatar
Dexma
Moderator
Posts: 8758
Joined: Sat 01 Mar 2008, 19:42
Location: Manse <3

Re: Hallusinaatiot

Post by Dexma »

Joo rupeaahan noita "aitoja hallusinaatioita" lisääntymään dexmi annoksien noustessa... Mikäs siinä hyvä niin.

Ylempänä Aukicko ja Sun, Black But Shining jutteli jaetuista hallusinaatioista. Itselläni näitä on tullut paljon joskin aika monenlaisessa muodossa. Jännittävin aikoinaan, oli marzine tripillä, kun suljin silmäni ja näin näyn naisesta, ja vähän ajan päästä ystäväni soittaa puhelimella, että hänen tyttöystävä näki jotain unta minusta, ja että hänen tyttöystävän oli ihan pakko se minulle kertoa... Ystäväni ei ollut vetänyt mitään, mutta outoa, että samaan aikaan tripillä joku näkee minun kanssani eräänlaisen kohtaamisen silmät kiinni...

Joskus pilveä poltellessa kaverin kanssa olimme, pitkän aikaa hiljaa paikoillamme, ja hetken päästä olimme, luulleet, että olimme puhuneet kokoajan toisillemme, mutta emme muista esim, että liikutimme suutamme...
User avatar
Freakout
Psykonautti
Posts: 112
Joined: Sun 28 Oct 2007, 14:03

Re: Hallusinaatiot

Post by Freakout »

bdxm wrote: selvinpäin väsyneenä oikeessa mielentilassa saan hyvinkin vaikuttavia sienimäisiä venymisiä vääntymisiä suurenemisia aikaan. joskus oon kyl frrikannu pienesti ku oon yöllä katellu muijaa ku se nukkuu ja yhtäkkiä näyttää pahasti demonilta tai vanhalta mieheltä. :D
Mulla on kans esiintyny tota demoni naama juttua ja se on ihan kohtis perseestä ku tietää viel olevansa selvinpäin :Dvenymiset ja vääntymiset onnistuu selvinpäin ku keskittyy tarpeeks.
Men must be free to do what they believe. It is not our right to punish one for thinking what they do, no matter how much we disagree.
User avatar
Velho
LD50
Posts: 2483
Joined: Wed 01 Oct 2008, 20:41
Location: 130

Re: Hallusinaatiot

Post by Velho »

Luulen että se riippuu ihan ihmisestä ja mielestä koska mieli tekee siitä totta itse näen aika usein näitä jos ei muuten niin ajattelee tripillä sen mitä haluaa nähdä ja katsoo tapahtuuko mitään.
I ain't happy but, I'm feeling glad. I got sunshine, in a bag
User avatar
Freakout
Psykonautti
Posts: 112
Joined: Sun 28 Oct 2007, 14:03

Re: Hallusinaatiot

Post by Freakout »

ainoa ehkä oikea hallusinaatio jonka olen nähnyt on se kun mua päin käveli viikatemies, mutta viime hetkellä se käänty ja avas oven ja jätti mut rauhaan. Olin tuolloin myös pienessä univelassa, se vaikuttaa omien kokemuksien mukaan aivan törkeästi oloihin.
Men must be free to do what they believe. It is not our right to punish one for thinking what they do, no matter how much we disagree.
User avatar
Tulinen Pippuri
Tuppisuu
Posts: 10
Joined: Thu 11 Sep 2008, 07:49

Re: Hallusinaatiot

Post by Tulinen Pippuri »

Aidoimmat hallusinaatiot on tullu keskellä yötä herätessä. Pari aika ikimuistoista kertaa on ollut ja ajatuksia herättäviäkin.

Joskus kun heräsin keskellä yötä, niin silmissä vilisi neonvärisiä kuvioita ja symboleita. Ne olivat todella hienoja ja kauniita, mutta pelotti niin paljon että piti pistää valot päälle ja hetken aikaa olla istualtaan. Valotkin päällä ne vielä näkyivät.
Eri värisiä, neonvihreitä, keltaisia, oransseja, punaisia. Olisi ollut kiehtovaa kyllä tarkkailla niitä hetken aikaa.
Muistan myös tässä vähän aikaa sitten heräsin keskellä yötä ja kaikki näytti jotenkin punaiselta. Omituista.

Oloissa olen vain nähnyt hiukan seinien hengittävän.
Swampthing
Apteekki
Posts: 312
Joined: Tue 13 Nov 2007, 10:43

Re: Hallusinaatiot

Post by Swampthing »

Tulinen Pippuri wrote:Joskus kun heräsin keskellä yötä, niin silmissä vilisi neonvärisiä kuvioita ja symboleita. Ne olivat todella hienoja ja kauniita, mutta pelotti niin paljon että piti pistää valot päälle ja hetken aikaa olla istualtaan. Valotkin päällä ne vielä näkyivät.
Eri värisiä, neonvihreitä, keltaisia, oransseja, punaisia. Olisi ollut kiehtovaa kyllä tarkkailla niitä hetken aikaa.
Muistan myös tässä vähän aikaa sitten heräsin keskellä yötä ja kaikki näytti jotenkin punaiselta. Omituista.
Samoja juttuja koettu. Mutta ei nuo hallusinaatioita ole.
Mieli on mukava paikka asua.
User avatar
Tulinen Pippuri
Tuppisuu
Posts: 10
Joined: Thu 11 Sep 2008, 07:49

Re: Hallusinaatiot

Post by Tulinen Pippuri »

Swampthing wrote: Samoja juttuja koettu. Mutta ei nuo hallusinaatioita ole.
Wikipedia sanoo:

"Hallusinaatiot koetaan nimensä mukaisesti aistinelinten kautta tulevina kokemuksina, vaikka aistinelimet eivät niitä välttämättä tuotakaan, vaan aivot. Hallusinaatioita ovat esimerkiksi näkö-, tunto-, maku-, haju-, ja kuuloharhat. "

Aivoni tuottivat jotain näkyjä verkkokalvoille, joita ei oikeasti ole olemassa. Eikö noita voi laskea hallusinaatioiksi? Onko kyse siitä, että hallusinaatiota ei itse tunnistaisi epäaidoiksi aistimuksiksi?

edit: Aiheesta onkin jo ketjussa puhuttu. Tämä n00b pyytää anteeksi :oops:
User avatar
J0k3r
Karvakuono
Posts: 17
Joined: Mon 29 Sep 2008, 22:54

Re: Hallusinaatiot

Post by J0k3r »

Ainoat hallusinaatiot on tullu nähtyä armeijan sissihommissa väsyneenä mut asiasta toiseen pitäskö 4 HBWR siementä tehota. Tilasin E**T sivulta mut ei mitään vaikutuksia tullu. Onneks niihin ei paljoo rahaa mennytkään. Ihan syömällä käytin. Sori vähän offtopiciksi alkaa mennä. :razz:
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Re: Hallusinaatiot

Post by Jeshu »

Freakout wrote:
bdxm wrote: selvinpäin väsyneenä oikeessa mielentilassa saan hyvinkin vaikuttavia sienimäisiä venymisiä vääntymisiä suurenemisia aikaan. joskus oon kyl frrikannu pienesti ku oon yöllä katellu muijaa ku se nukkuu ja yhtäkkiä näyttää pahasti demonilta tai vanhalta mieheltä. :D
Mulla on kans esiintyny tota demoni naama juttua ja se on ihan kohtis perseestä ku tietää viel olevansa selvinpäin :Dvenymiset ja vääntymiset onnistuu selvinpäin ku keskittyy tarpeeks.
Noi demoni naamat, tai en sanois demoni, vaan ennemmin vaan joku ihan vieras outo naama. Ja se ei oo kiva kun tyttöystävän naama seksin aikana alkaa sellaseks muuttua.
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Hallusinaatiot

Post by trama »

niin sanottuja hallusinaatioita ei ole olemassa(tai näin ainakin uskon).. olen kuullut juttuja että, joku olisi nähnyt itsensä vihreänä tai urbaanilegenda appelsiiniksi muuttumisesta ja itsensä kuorimisesta.. itselläni pinnat vain värähtelee ja maa aaltoilee... mutta en usko varsinaisiin hallusinaatioihin.. vanhempien tarkoitus pelotella lapsensa kaidalle polulle :D
Thoxium

Re: Hallusinaatiot

Post by Thoxium »

trama wrote:niin sanottuja hallusinaatioita ei ole olemassa(tai näin ainakin uskon).. olen kuullut juttuja että, joku olisi nähnyt itsensä vihreänä tai urbaanilegenda appelsiiniksi muuttumisesta ja itsensä kuorimisesta.. itselläni pinnat vain värähtelee ja maa aaltoilee... mutta en usko varsinaisiin hallusinaatioihin.. vanhempien tarkoitus pelotella lapsensa kaidalle polulle :D
Mene sinä syömään daturaa ja tule sitten vasta puhumaan "hallunisaatioita ei ole olemassa", tia vaikka marzinea.
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Hallusinaatiot

Post by trama »

anna tänne ne!
Swampthing
Apteekki
Posts: 312
Joined: Tue 13 Nov 2007, 10:43

Re: Hallusinaatiot

Post by Swampthing »

trama wrote:niin sanottuja hallusinaatioita ei ole olemassa(tai näin ainakin uskon).. olen kuullut juttuja että, joku olisi nähnyt itsensä vihreänä tai urbaanilegenda appelsiiniksi muuttumisesta ja itsensä kuorimisesta.. itselläni pinnat vain värähtelee ja maa aaltoilee... mutta en usko varsinaisiin hallusinaatioihin.. vanhempien tarkoitus pelotella lapsensa kaidalle polulle :D
Mitä ihmettä oikein tarkoitat, siis että psykedeelit ei voi aiheuttaa hallusinaatioita sanan varsinaisessa merkityksessä vai että koko ilmiötä ei oikeasti voi sanoa olemassaolevaksi?
Mieli on mukava paikka asua.
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Hallusinaatiot

Post by trama »

se on olemassa mutta asiat paisuu matkan varrella.. eli sit ku joku pystyy todistamaan saaneensa kunnon halluja tai jos sen kokee ite sitten vasta uskon siihen..
Ahab

Re: Hallusinaatiot

Post by Ahab »

trama wrote:se on olemassa mutta asiat paisuu matkan varrella.. eli sit ku joku pystyy todistamaan saaneensa kunnon halluja tai jos sen kokee ite sitten vasta uskon siihen..
Onko sulla ideoita siitä miten pystyy todistamaan että mulla on ollut hallusinaatioita? Miten voin yleensäkkään todistaa mitään subjektiivista kokemusta? Voitko esimerkiksi todistaa että tunnet nälkää?
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Hallusinaatiot

Post by trama »

en pysty todistaa mitään siinä oot oikeassa mutta kuitenkin en itse usko varsinaisiin halluihin koska en niitä saa mistään....eli jos sulle tulee kunnon hallut ni se on sun juttus mul ei tuu eli en usko niihi..
h.s.t.

Re: Hallusinaatiot

Post by h.s.t. »

En oo itekkään kokenu ihan rehellistä halusinaatiota, mutta ei mul oo vaikeuksii uskoo niihin...

Mutta mutta, mietippäs trama unias, varmasti uskot niihinkin ennen kuin heräät, tai jos et, oot melko harjaantunu lucid-unien näkijä.

Ja elämä itessäänki taitaa olla yks iso hallusinaatio...
Thoxium

Re: Hallusinaatiot

Post by Thoxium »

Eihän sitä oikeastaan voi tietää jos on nähnyt oikeita hallunisaatioita, mikäli on uskonut ne todellisiksi. Zolpidemilla näkyi ihmisiä pimeässä oudoissa paikoissa kun kävelin metsässä, mutta mistäs sitä tietää jos olivatkin oikeasti siellä. Zopiklonilla taas selviä pseudohallunisaatioita, ihmisten päitä, vettä lattialla, kaiken maailman olioita seinillä, jne. Psykedeeleissä olen nähnyt vain visuaaleja. Antihistamiineja kun otin niin tuli täysin todellisia valveunia, mitä luulin todeksi, sitten säpsähdin todellisuuteen, mutta lasketaanko nuo hallunisaatioiksi? Unihalvauksessa sitten on tullut ihan oikeita hallunisaatioita kuin myös hypnagogisessa tilassa.

Eipä oikeastaan tee mieli nähdä semmosia mitä ei erota todellisuudesta, vaan luulee todeksi. Nehän ne niitä oikeita hallunisaatioita ovat.
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Re: Hallusinaatiot

Post by Jeshu »

Jos mä juttelen mun siskolle pitkin iltaa ja mulle kerrotaan seuraavana päivänä, ettei sisko oo ollu mun lähelläkään koko iltana, niin kyllä se on hallusinaatio.

Joku voi tähän yrittää saivarrella jotain, mutta kyllä se nyt vaan oli hallusinaatio... Eikä tää oo mielipidekysymys ;)
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
Ahab

Re: Hallusinaatiot

Post by Ahab »

trama wrote:en pysty todistaa mitään siinä oot oikeassa mutta kuitenkin en itse usko varsinaisiin halluihin koska en niitä saa mistään
Oletko sitten kokeillut kaikki varsinaisia hallusinaatioita tuottavat aineet, siis lähinnä deliriantit? Daturat jne.
trama
Psykonautti
Posts: 64
Joined: Sat 13 Sep 2008, 11:17

Re: Hallusinaatiot

Post by trama »

daturat on menny... en pahemmin muuta ja LD
Thoxium

Re: Hallusinaatiot

Post by Thoxium »

trama wrote:daturat on menny... en pahemmin muuta ja LD
On kumma jossei daturasta tule hallunisaatioita. Ootko koskaan saanut unihalvauksia tai kuulut ääniä tai nhänyt näkyjä ennen nukahtamista tai juuri heräämisen jälkeen?
Swampthing
Apteekki
Posts: 312
Joined: Tue 13 Nov 2007, 10:43

Re: Hallusinaatiot

Post by Swampthing »

trama wrote:en pysty todistaa mitään siinä oot oikeassa mutta kuitenkin en itse usko varsinaisiin halluihin koska en niitä saa mistään....eli jos sulle tulee kunnon hallut ni se on sun juttus mul ei tuu eli en usko niihi..
Taidat nyt siis puhua "hallusinaatioina" myös visuaaleista?

Voihan toki olla että sulla on joku tosi hauska neurologinen poikkeavuus joka estää delerianttien normaalisti aiheuttamat oppikirjamääritelmän hallusinaatiot, jos ei siis datura aiheuttanut hallusinaatioita. Toisaalta, jos hengasit yksin daturaa otettuasi, et tietenkään oikein osannut tietää, mikä on hallusinaatiota ja mikä ei, eikä kukaan voi sinulle myöhemmin vahvistaa tapahtuneesta mitään.
Mieli on mukava paikka asua.