Aloittelijan kysymyksiä

Keskustelua muille alueille sopimattomista kasveista ja yhdisteistä.
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

Terve,

Eli lähipäivinä olisi idea vetästä ensimmäiset pohkyt ja saadaan näillänäkymin hyvätasosta budia. Eli kysymyksinä olisi, että: Mikä olisi hyvä satsi (0.5-1.5g?) ensikertalaiselle bongista? Ja paljonko sellanen ok aloittelija bongi maksaisi? (Siis nyt on tarkoituksena vetästä jostain ihme bongi kyhäelmästä) Ja vähän tälläsiä sanasto kysymyksiä, että: Mikä(/mitä) on lätkä? Lisäks vielä, että jos sisällä polttelee, kauanko haju säilyy sisätiloissa?

PS. Mitä on äly?
User avatar
growy
Kameleontti
Posts: 834
Joined: Fri 16 Jun 2006, 23:31

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by growy »

Olisit laittanu tuhkakuppiin. ei tänne tämmösiä..
Ulottuvuuksien kuvitteleminen on meille vaikeaa, koska elämme kolmiulotteisessa avaruudessa ja kiidämme ajan mukana eteenpäin.
User avatar
LD50
Apteekki
Posts: 459
Joined: Wed 05 Jul 2006, 01:29

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by LD50 »

0,1-0,2g kannattaa polttaa kun eka kerta kyseessä. Jos ei toimi 20min kuluessa niin uusi samanlainen ja taas venailua.

Pari tuntia haju pysyy, sitä on itse vaikea huomata heti 10min päästä, koska siihen tottuu, joten tämä on ihan puhdas veikkaus.
I haven't been this scared since Mother Teresa OD'd in my car
User avatar
Dagga
Apteekki
Posts: 443
Joined: Tue 03 Oct 2006, 19:31
Location: Kotona

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by Dagga »

Image
Äly
Image
User avatar
bol
Kameleontti
Posts: 601
Joined: Tue 12 Jun 2007, 22:27

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by bol »

Jos kiinnostusta löytyy, niin kyhätkää bongi 0,5l muovipulloon. Jossai suomalaisella saitilla on ihan ohjeetkin siihen, mutta en muista missä :s. Ei ole vaikea tehdä. Vie ehkä 30-60min aikaa. Siinä saitilla taisi olla pesänä ihan normaalin bongin pesä, mutta jos sellainen uupuu, niin etsikää sulake ja poratkaa sitä isommaksi.. Reilusti, mutta varokaa ettei sulake halkea. Helpolla pääsisit, jos jostai suomalaiselta sivulta tilaisit bongin ( esim: piippu.com )

Kannattaa ehkä miksata sitä budia tupakkaan, jos tuntuu liian raskaalta polttaa. Ja sille tupakalle kannattaa tehä niin, että laittaa esim paperin tai folion päälle ja sytkärillä hieman lämmittää sitä, että se vähän savuaa. Helpottaa polttamista huomattavasti ja taitaa siinä samalla jotain pikkupaskoja hävitäkkin.

Rento fiilis ja hyvä mieli polttamisee, niin eiköhä se pärähä :). Jos ei tällä kertaa, niin sitte vaikka seuraavilla. Yritä pitää niitä savuja sisälläsi
ainakin viisi sekkaa..

Lätkä on hasista. Hasis on taas yksinkertaisesti sanottuna kannabista joka on puristettu tiukkaan pakettiin. Huonolaatuista hasista on usein jatkettu keholle epäterveellisillä aineilla, mutta ei siihe kuole ^^. Suomessa on enemmän tätä PL (peruslätkä) mikä on aika huonolaatuista. Ota mielummi budia, jos sitä löytyy. Lätkä on yleensä aika huonolaatuista, mutta poikkeuksiakin tottakai löytyy. Tais olla niin, että mitä tummempaa läpyä, sen paskempi laatusta? Korjatkaa jos olen väärässä.

Kyllä se kannabiksen haju tarttuu ihan kivasti paikkoihin. Ainakin vessanseiniin :D. Polta mielummin ulkona, niin säilyt turhalta säädöltä sitten myöhemmin.
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

Yeah, kiitti tipeistä ja nopeista vastauksista. Kaveri duunas 1.5 litran pullosta jonkinnäkösen, pesänä ihan vaan foliota (ja kuulakärkikynä). Eikä oo tupakointiakaan tullut pahemmin harrastettua niin saattaa tosian vähän kusta toi eka kerta. Tekemällä oppii. Ja joo, Budia se oli. Saa nähä miten toimii, näköjään osalla ei oo ekalla kerralla ollenkaan toiminu mut toivotaan että jotain sais irti.
User avatar
bol
Kameleontti
Posts: 601
Joined: Tue 12 Jun 2007, 22:27

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by bol »

Juu kyllä meilläkin oli ekalla kerralla pesänä tölkistä tehty tötterö. Mutta ehdotan miksaa sitä tupakkaa siihe messii ja lämmittää sitä röökii enneku miksaat ne budit sekaa. Menee vähemmän budii hukkaa. Mutta älä sitä budia ala sit lämmittelee.. Röökii vaan. Ite kyl tykkään raakasavuista.
Tyhmä Kansalainen
Lepakko
Posts: 152
Joined: Mon 14 Aug 2006, 11:58

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by Tyhmä Kansalainen »

Noista määristä on omasta mielestäni hankala mennä sanomaan mitään... Niin kauan kun kyse on vain hampusta niin mielestäni parasta on kääriä sätkä ja poltella määrä x ja fiilistellä... Jos tuntuu niin vetästä toinen samanlainen. 8) Silloin ei ole sitä säätämistä, että "noh toimiiko nyt... no kyllä pitäisi toimia kun on tämä ja tämä määrä..."
Itselläni ei parit ekat kerrat toiminut, mutta nyt kun on lähtenyt toimimaan niin ihan naurettavan pienet määrät toimivat... grammasta polttelisin varmaankin iloisesti pari päivää ollen tuhdisti paukuissa ne pari päivää. :)

Edit: öööh niin tuosta sisällä polttelusta ja hajusta... Itse polttelen sisällä ja ei mielestäni haise enää seuraavana päivänä (ellei tietenkin pidä kunnon bob marley iltamia). Pahimmillaan on seuraavankin päivän haissut, mutta ei enää sen jälkeen..
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

Onko muuten se tupakka pakollista? Kun on toi tupakan saaminen nyt vähän tiukalla kun ei olla täysikäisiä. : /
User avatar
Usoda
LD50
Posts: 2083
Joined: Mon 29 Jan 2007, 05:06

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by Usoda »

aap0 wrote:Onko muuten se tupakka pakollista? Kun on toi tupakan saaminen nyt vähän tiukalla kun ei olla täysikäisiä. : /
Budia en kyllä miksaisi mihinkään.
PL:n kanssa voi knasteriakin käyttää jos tupakkaa ei saa.
Bongin voi itsekkin tehdä, halvimmat tosin taitaa maksaa jotain 11e (minibongit)
"Muutenki mulle tulee siitä mieleen vaa henkilö joka tapittaa himassa happonaamana animea, ihan jees laifstailllll.." - Frapathea
Resilar - Tehotippa | Fuck your shit! Fun things are fun!
Syksy
Olen kuin puu,
lehdet haisee paskalle.
Orava
User avatar
Rauzi
Psykonautti
Posts: 88
Joined: Mon 09 Jul 2007, 22:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by Rauzi »

Tupakkiin en kyllä itekkään sotke jos ei ole ihan välttämätöntä. Pujoon kannattaa miksata, Ainaki ite tykkään ja nähtävästi moni muukin. viewtopic.php?f=10&t=471
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

Dodiih. Tässä ollaan hetki tätä vedelty eikä vielä potki. Huomattiin, että tupakan kanssa aivan paskaa sattu itte asiassa vähä. Päätettii sitte kokeilla ilman tupakkaa ja sanon vaan, että paljon enemmän saatiin henkosia, eikä edes yskitty pois. :) Kohta lisää infoa kun yritetään vielä saada jotain.
frapathea

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by frapathea »

bol wrote:Ja sille tupakalle kannattaa tehä niin, että laittaa esim paperin tai folion päälle ja sytkärillä hieman lämmittää sitä, että se vähän savuaa. Helpottaa polttamista huomattavasti ja taitaa siinä samalla jotain pikkupaskoja hävitäkkin.
Meilläpäin nuollaan tupakka kosteaksi ja sitten poltetaan siitä niksut ym pois. Imo toimivampi tapa... Kerran oon muuten yhtään tupakkaa käsittelemättä pistäny budin sekaan, vielä harmaata, meni hyvät paukut vähän ohi kun se tupakka oli niin ällöä siinä.
aap0 wrote:Onko muuten se tupakka pakollista? Kun on toi tupakan saaminen nyt vähän tiukalla kun ei olla täysikäisiä. : /
Aika ironista...
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

Hohhoo hogasin just kuinka tyhmältä tuokin kuullosti. :) Vedettiin kaverin kanssa sitten tota jonkun verran, mutta kummallekkaan ei tullut mitään kovia kiksejä vähän lihakset rentoutu ja tollasta. Kokeillaan kohta jos nyt pystyisi saamaan jotain.

EDIT: Omalta osaltani ei taaskaa yhtään mitään. :( Kaverista en tiedä. No huomenna uudestaan! :>
User avatar
D.E.S
Kameleontti
Posts: 704
Joined: Thu 26 Oct 2006, 01:06

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by D.E.S »

Siin voi helposti käyä sillee ekoil kerroil et se kyl toimii, mut ei sitä tajua. Pariikin otteesee nähnyt tyypin kuka polttaa ekaa kertaa asnovan silmät punasena sirrillään että ei toimi. Anna sille aikaa, kyl se futaa, tai sit teitä on kusetettu.
"Taste
aap0
Tuppisuu
Posts: 12
Joined: Fri 31 Aug 2007, 18:42

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by aap0 »

D.E.S wrote:Siin voi helposti käyä sillee ekoil kerroil et se kyl toimii, mut ei sitä tajua. Pariikin otteesee nähnyt tyypin kuka polttaa ekaa kertaa asnovan silmät punasena sirrillään että ei toimi. Anna sille aikaa, kyl se futaa, tai sit teitä on kusetettu.
Juu polteltiin tossa äsken kolmannen kerran. (Siis koko elämässä) Nyt potki ku villihärkä, ku soitettii sille jätkälle jolta poistettiin, niin sano vaan, että tulee seuraavana päivänä näyttämään kuinka homma hoidetaan. Huomattiin kaverin kanssa vain, että emme olleet laittaneet tarpeeksi sisään. Mutta juu nyt kyllä futaa.
ishtar
Psykonautti
Posts: 86
Joined: Tue 01 Nov 2005, 11:39

Re: Aloittelijan kysymyksiä

Post by ishtar »

:lol: :lol: :lol: :lol: hyvä pojat 8)