Iltalehti 20.2.07
Sivun 18 uutiset-palastan alalaidassa 1/5 -sivun kokoinen artikkeli.
Ekstaasia traumapotilaille Sveitsissä
Antti Honkamaa
Sveitsissä on annettu vaarallisena huumeena tunnettua MDMA:ta eli ekstaasia potilaille, jotka kärsivät posttraumaattisesta stressireaktiosta.
- Lääkeannos muuttaa potilaan tietoisuutta, aiheuttaa hyvänolontunteen, poistaa pelkoja ja auttaa potilaita käsittelemään vaikeita, traumaan liittyviä tunnetiloja kuten ahdistusta, hanketta johtava psykiatri Peter Öhen sanoi Swissinfo-verkkouutisille.
Ekstaasikokeilu alkoi viime syksynä ja jatkuu ensi vuoden puolelle. Siihen osallistunee kaikkinaan parikymmentä henkilöä.
Ekstaasi, joka tunnetaan tanssiklubeilla käytettävänä bilehuumeena, on liitetty useisiin kuolemantapauksiin, ja sen uskotaan aiheuttavan vaurioita hermojärjestelmään ja aivotoimintaan.
Öhenin mukaan tutkimusryhmä suhtautuu riskeihin vakavasti. Hän korostaa kuitenkin, että ekstaasin suurkuluttajissa havaitut vauriot johtuvat myös muiden huumeiden yhtäjaksoisesta käytöstä, pahoista unihäiriöistä ja tuntikausien tanssimisen aiheuttamasta nestehukasta.
- Tutkimus on tarkkaan suunniteltu, emmekä usko, että se aiheuttaa kenellekään vahinkoa, Öhen totesi.
Yhdysvalloissa tehdään parhaillaan samanlaista tutkimusta.
Ekstaasia on käytetty aiemminkin lääketarkoituksessa. 90-luvun alkupuolella muutamilla sveitsiläisillä psykiatreilla oli erikoislupa käyttää ekstaasia ja LSD:tä terapiatarkoituksiin.
Ekstaasia traumapotilaille Sveitsissä (IL 20.2)
-
Kalavale
- Apteekki
- Posts: 468
- Joined: Fri 16 Jun 2006, 19:55
Tästäkin jutusta oli jonkin verran tuossa dokumentissa, jonka laitoin tuonne linkkivinkkeihin. Tosin se on siis saksaksi puhuttu, joten se karsinee katsojia.
OT: On ilmeisesti liian tylsää kun tulee kirjoiteltua tänne kuin viimeistä päivää, no ehkäpä kohta siirryn nukkumaan.
OT: On ilmeisesti liian tylsää kun tulee kirjoiteltua tänne kuin viimeistä päivää, no ehkäpä kohta siirryn nukkumaan.
All things are equal, there are no special things.