Kirjoja

Keskustelua taiteista ja luovuudesta.
Ivy
Psykonautti
Posts: 145
Joined: Thu 24 Nov 2005, 19:59
Location: Finland

Post by Ivy »

Dan Simmons- Kalin Laulu
Paulo Coelho- The Alchemist

Parhaimpia kirjoja mitä olen lukenut..


Image Image
-Process-SP
ishtar
Psykonautti
Posts: 86
Joined: Tue 01 Nov 2005, 11:39

Post by ishtar »

Paulo Coelho - Pyhiinvaellus. Suosittelen.
User avatar
benelux fat
Kameleontti
Posts: 510
Joined: Wed 21 Sep 2005, 23:54
Location: Hki

Post by benelux fat »

En tiedä onko jo sanottu mutta erittäin hyvä lahja pyhimys nikolaksen tahi cocacolapukin konttiin on Bill Brysonin Lyhyt historia lähes kaikesta. Tai miksei vaikkapa Stephen Hawkingin Ajan lyhyt historia, vaikka onkin jo vähän passe.. Niin kuin me muodikkaat sanotaan.
"Trippi pakottaa ajatukset kulkemaan eri tavalla ja irtautumaan itse rakennetuista muureista, jotka toisilla saattavat pitää horjuvaa mielenterveyttä pystyssä." Miffy @ P-linkki.
LadyDilemma
Karvakuono
Posts: 48
Joined: Fri 03 Nov 2006, 05:24
Location: useimmiten kotona

Post by LadyDilemma »

Dan Simmons! Hyperion-sarja on nannaa sci-fi faneille, mutta muillekin, jotka ei genrestä perusta.
(ei keksi mitään syväluotaavia ylistyssanoja tähän hätään)
Aika on vain rapistuvan materian kuolinkamppailua
User avatar
aphos
Kameleontti
Posts: 826
Joined: Mon 26 Jun 2006, 09:32
Location: In da ghetto...

Post by aphos »

Whoa, noi Coelhon kirjat näyttää TOSI mielenkiintoisilta..

The Valkyries: An Encounter With Angels

Toi ja Alkemisti lähri tilaukseen heti kun on vähän enemmän rahaa. Miksei kukaan ole kertonut tollasesta äijästä?

mitä voisi itse suositella? Noita Castanedan kirjoja on varmaankin aika moni lukenut, ne on yleensä kaikki aika hyviä. Sitten on kaikkea paljon härömpää settiä mitä en tässä uskalla edes paljastaa.. :twisted:
User avatar
CharlieBigPpotato
Kameleontti
Posts: 694
Joined: Mon 20 Feb 2006, 11:53

Post by CharlieBigPpotato »

Beyond Reason: Art and Psychosis Works From the Prinzhorn Collection (Paperback)

Amazon

Toi on aivan loistava. :)
If the falling tide can turn and then recover, all alone we must be part of one another
User avatar
Miasma
OD
Posts: 1486
Joined: Wed 28 Jun 2006, 23:53
Location: Kellari

Post by Miasma »

- Lemmy Kilmister: White Line Fever
- Jack Kerouac: Tristessa
- Arto Paasilinna: Operaatio Finlandia
- Arto Paasilinna: Hirtettyjen kettujen metsä
- Mikael Niemi: Populaarimusiikkia Vittulajänkältä
- Veikko Huovinen: Lampaansyöjät
"Jesus! Did I say that? Or just think it? Was I talking? Did they hear me?"
"Life is a joke and death is the punchline."
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Chuck Palahniuk - Choke
Hermann Hesse - Ihmeellinen viesti toiselta tähdeltä
Jarkko Martikainen - Pitkät piikit ja muita kertomuksia
Svetlana Aleksijevits - Tsernobylista nousee rukous
Mihail Bulgakov - Saatana saapuu moskovaan

Siinä joitain kirjoja, joista tällä hetkellä pidän. Erityisesti venäläinen kirjallisuus on alkanut kiinnostamaan.
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
User avatar
artemisia absinthium
Apteekki
Posts: 463
Joined: Tue 04 Oct 2005, 15:38

Post by artemisia absinthium »

Alex Garland - The Beach: Luin kahdessa päivässä, juoni ei anna laskea kirjaa käsistä kun on kerran alkanut lukemaan. Matkakuumeessa kituvalle vain lisää tuskaa tosin ;D Jos olette sattuneet näkemään sen tästä väännetyn elokuvan tekeleen - unohtakaa se. Kirja on täysin erilainen ja sata kertaa parempi!
User avatar
spode
Tuppisuu
Posts: 9
Joined: Tue 06 Feb 2007, 01:27

Post by spode »

Tom Wolfen "Electric Kool-Aid Acid Test",
on muuten rajua ameriikan folklorea. Ei ole
vielä suomennettu mutta ehdoton psykedeelisen
sähläilyn klassikko!!

Ja Herman Melvillen etelämeren kirjat, eritoten
Omu, seikkailukertomus etelämereltä, toi auringon
viime syksyyn. Merimies on totisesti erimies.

Tuosta "Tajunnan alkemisteista" senverran että vaikka
hauska lukukokemus olikin niin hieman epäilytti
kirjan skandaalinhakuisuus ja kaksinaismoralismi.
Kirjailija kuiskaili alituisesti jotain älytöntä pahuus-
läppää... mutta toimii hyvänä hakuteoksena hörhöilyyn.
User avatar
Lymykonna
Kameleontti
Posts: 858
Joined: Mon 29 Jan 2007, 21:47
Location: Nilkkilä

Post by Lymykonna »

Robert A. Wilsonin Prometheus Rising on tajuntaalaajentavien teorioidensa vuoksi suositeltavaa (ellei jopa pakollista) luettavaa jokaiselle psykonautille.
RAW yhdistää teorioita kvanttifysiikasta yhteiskuntantatieteteisiin ja hermostoston biologiasta aivopesuun kooten niistä paketin joka muuttaa lukijansa aivokemiaa.
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Post by Jeshu »

Neil Hardwickin Hullun lailla. Luin juuri ja ajattelin aloittaa uudestaan.
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
User avatar
spasm
OD
Posts: 1510
Joined: Tue 29 Aug 2006, 23:44
Location: Rubycon

Post by spasm »

Huomasin Huuto.Netissä olevan tällä hetkellä myynnissä paljon ei-valtavirran kirjallisuutta. Mm. shamanismi, illuminati, erilainen rajatieto, parapsykologia, maya-kulttuuri, psykoaktiiviset kasvit jne. olivat aihepiireinä. Löytyi esim. jotain aleister crowleyta, hunter s. thompsonia, hofmannia jne.

Kannattaa tsekata mikäli "erilainen" kirjallisuus kiinnostaa.

Tuossa linkki myyntikohteisiin: http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?c ... e&status=N

Ei ollut tarkoitus suoranaisesti mainostaa, ajattelin vain pistää hyvän kiertämään, kun itsellä ei edes ole rahaa mihinkään.
Kylmyys johtuu lämpötilasta.
Ahab

Post by Ahab »

Ari Lahdenmäen ja Riku Rantalan Isänmaan asialla: matkaopas syrjäytettyjen suomeen(2004) on kuin Fear & loathing in Las Vegasin suomalainen versio. Hauskaa ja hyvää tarinointia. Hieman asiaakin. Suosittelen. Riku Rantala on siis se pulskempi Madventures heppu.
User avatar
aphos
Kameleontti
Posts: 826
Joined: Mon 26 Jun 2006, 09:32
Location: In da ghetto...

Post by aphos »

spasm wrote:Huomasin Huuto.Netissä olevan tällä hetkellä myynnissä paljon ei-valtavirran kirjallisuutta. Mm. shamanismi, illuminati, erilainen rajatieto, parapsykologia, maya-kulttuuri, psykoaktiiviset kasvit jne. olivat aihepiireinä. Löytyi esim. jotain aleister crowleyta, hunter s. thompsonia, hofmannia jne.
Ihan mielenkiintoista, itse olen lukenut jos jonkinmoista okkultismia etc., monet erittäin turhia, jotenkin menee tuo homma tuonne valkoiselle puolelle nykyään :P

Esim. joku Crowley (jonka kirjoja itsekkin omistan) on niin turhaa.. ei semmoista kakkaa kukaan tarvitse elämäänsä. Mulle ehkä tärkein pointti noissa oli maailman maagisen puolen ymmärtäminen, ja se, miten outoa on yleensä se, että MITÄÄN on. Kuitenkaan en noista okkultistisista opuksista luovu kirveelläkään :D

Tiede on se punainen lanka <3
Kalastaja

Post by Kalastaja »

Ahab wrote:Ari Lahdenmäen ja Riku Rantalan Isänmaan asialla: matkaopas syrjäytettyjen suomeen(2004) on kuin Fear & loathing in Las Vegasin suomalainen versio. Hauskaa ja hyvää tarinointia. Hieman asiaakin. Suosittelen. Riku Rantala on siis se pulskempi Madventures heppu.
Ihan hauska. Vähän lässyttämiseksi ja paikallaan seisomiseksi menee loppua kohti. Nopeasti tuon kuitenkinn lukee läpi ja monet naurut saa. Kannattaa lukaista, varmasti löytää jokaisesta kirjastosta.
Ahab

Post by Ahab »

Shaman, Jhankri & Nele: Music Healers of Indigenous Cultures.
Kirja+cd esittelee erilaisia laulavia ja musisoivia parantajia joiden jokaisen esitys löytyy levyltä. Mukana ainakin yksi ayahuasca parantaja ja yksi huicholien peyoteen liittyvä laulu. Oli siellä pari muutakin joilla päihde ei ollut siinä niin keskeisessä asemassa mutta jotenkin mukana silti *muistelisin*.
User avatar
tRip
Moderator
Posts: 6170
Joined: Thu 22 Sep 2005, 02:40

Post by tRip »

Joseph Murphy: Alitajuntasi voima

Paikoitellen ehkä hieman hehkuttelevaa tekstiä, mutta todella helppolukuista.
Tuo hyvin esiin mikä mahti alitajunnalla on ja miten sitä voi hyödyntää.
Sopivaa luettavaa vaikka ennen nukkumaanmenoa.
User avatar
Ayrenum
Lepakko
Posts: 210
Joined: Tue 17 Apr 2007, 10:37

Post by Ayrenum »

Robert Anton Wilson - Illuminatus! Pyramidin silmä

Olen lukenut ensimmäisen osan tästä trilogiasta, ja vakuutti kyllä täydellisesti. Kaoottista, humoristista psykedeelistä scifiä, jossa normaaleille rakenteellisille ratkaisuille näytetään keskisormea ja annetaan alitajunnan virrata. Aah!

Suosittelen kiinnostuneille myös RAW:sta kertovaa dokumenttia "Maybe Logic". Jos käsite EHKÄ elämänfilosofiana kiinnostaa, niin tuosta saa paljon irti. Jos ei kiinnosta, ni mee JO kattoo toi, ni johan alkaa kiinnostaa. Ihana mies, RIP.

Löytyy emulesta ainakin tuo, varmaan torrentinakin!
olet oikeassa.
ITENRELUD
Psykonautti
Posts: 146
Joined: Fri 25 Nov 2005, 00:23

Post by ITENRELUD »

James Joycen Finnegans Wake. Kertoo kaikesta ja jotain muuta.

Muutama suomennettu sivu: http://fwsuomi.freehostia.com/3.htm
Last edited by ITENRELUD on Mon 07 May 2007, 00:54, edited 5 times in total.
Unreeled itinerant, interlude, interrelate enrolled.
User avatar
Miasma
OD
Posts: 1486
Joined: Wed 28 Jun 2006, 23:53
Location: Kellari

Post by Miasma »

Karel Čapek - Puutarhurin vuosi. Vanha kirja, mutta aivan mahtavaa luettavaa. Laitoin kirjan ekan kappaleen tähän, että jos jotakin kiinnostaa, niin voi lueskella. Kirjassa on myös mainio kuvitus, suosittelen lämmöllä lukemaan, Kirja on hyvin filosofinen ja huomaat äkkiä lukeneesi koko kirjan yhdeltä istumalta. Itse olen lukenut kirjan jo useaan otteeseen ja tarkoituksena on lukea jälleen tänä kesänä.

Miten puutarha perustetaan

Puutarhan voi perustaa usealla tavalla; paras tapa on ottaa puutarhuri. Puutarhuri istuttelee kaikenlaisia keppejä, vitsoja ja luutia, joita hän väittää vaahteroiksi, orapihlajiksi, syreeneiksi, korkearunkoisiksi, matalarunkoisiksi ja muunlaisiksi lajikkeiksi; sitten hän tonkii maata, kääntää sen nurin ja mättää takaisin, tekee kuonasta käytäviä, tökkäisee sinne tänne maahan jonkinlaisen nuutuneen naatin, jonka julistaa perennaksi, kylvää nurmikoksi siemenen, jota väittää englanninraiheinäksi ja rölliksi, alopekuuriksi, sukapääksi, ja timoteiksi, lähtee sitten pois ja jättää jälkeensä ruskean ja paljaan puutarhan kuin ensimmäisenä luomispäivänä. Hän vain tähdentää, että teidän on kasteltava tuo kaikki multa päivittäin ja kun ruoho nousee, tilattava käytävälle hiekkaa. Olkoon niin.

Voisi luulla, että puutarhan kasteleminen on aivan yksinkertaista, etenkin, jos on käytettävissä letku. Pian kuitenkin käy ilmi, että letku on tavattoman katala ja vaarallinen otus, mikäli sitä ei ole kesytetty. Se kiemurtelee, hyppii, poukkoilee, päästää alleen paljon vettä ja kaivautuu nautinnolla liejuun, jonka on ensin itse luonut. sen jälkeen se käy kastelijan kimppuun ja kietoutuu hänen jalkojensa ympärille; sitä on polkaistava, ja samassa se hyppää pystyyn ja kiertyy kastelijan vyötärön ja kaulan ympärille. Sillä aikaa kun uhri kamppailee kuin kuristajakäärmeen kanssa, tuo hirviö kääntää messinkisuuttimensa ylös ja syöksee vahvan vesivirran juuri ripustettuihin verhoihin. Sitä on tartuttava reippaasti päästä ja vedettävä se mahdollisemman tiukalle; peto riehaantuu kivusta ja rupeaa ruiskimaan vettä, mutta ei suusta, vaan vesipostista ja jostain ruumiinsa keskeltä. Sen nujertamiseen tarvitaan ainakin kolme ihmistä; kaikki he lähtevät sitten taistelukentältä korviaan myöten kurassa ja pahasti kastuneina. Puutarha vuorostaan on muuttunut paikoitellen kurarapakoiksi, kun taas toisin paikoin se halkeilee janoissaan.

Jos teette näin päivittäin, ruohon sijasta alkaa kahden viikon kuluttua versoa rikkaruohoa. On luonnon salaisuus, miksi kaikkein parhaasta nurmensiemenestä kasvaa mitä rehevin rikkaruoho; pitäisi kai kylvää rikkaruohoa, jotta siitä itäisi kaunis nurmikko. Kolmen viikon kuluttua on nurmikko kasvanut umpeen ohdaketta ja muuta tihulaista, joka rönsyilee tai on juurtunut kyynärän syvyyteen maahan; jos sen yrittää kiskaista irti, nousee samalla kokonainen möykky maata. Niin se on: mitä pahempi vitsaus, sitä sitkeähenkisempi.

Sillä välin on käytävien kuona muuttunut salaperäisen muodonmuutoksen kautta kaikkein niljakkaimmaksi ja liejumaisimmaksi saveksi, mitä kuvitella saattaa.

Mutta rikkaruohot on kitkettävä nurmikosta: kitket kitkemistä päästyäsi, ja tuleva nurmikko muuttuu takanasi paljaaksi, ruskeaksi maaksi, jollainen se oli ensimmäisenä luomispäivänä. Vain parista kolmesta kohtaa nousee jotain vihertävän homeen tapaista, jotain leyhähdyksenomaista, harvaa haiventa: ei ole epäilystäkään, että se on nurmea. Kuljet sen ympärillä varpaisillasi ja hätistelet varpusia, ja sinun tiiraillessasi maata karviaisiin ja herukoihin puhkeavat ensimmäiset lehdet, ennen kuin arvaatkaan; kevättä et koskaan onnistu vahtimaan.

Suhteesi asioihin on muuttunut. Kun sataa, sanot, että puutarhaan sataa; kun aurinko paistaa, se ei paista minne vain vaan puutarhaan.; yöllä olet hyvilläsi, kun puutarha lepää.

Eräänä päivänä avaat silmäsi, ja puutarha on vihreä, korea ruoho kimaltelee kasteessa ja ruusunlatvojen tiheiköstä pilkottaa turpeita tummanpunaisia nuppuja. Puut vanhenevat, niistä tulee tuuheita ja tummia, niillä on raskas lehvästö ja niiden kosteassa varjossa tuoksuu laholta. Et enää muistakaan ensipäivien heiveröistä, paljasta, ruskeaa puutarhaa, ensimmäisen nurmen epävarmoja haivenia, ensimmäisten silmujen laihaa avautumista, koko tuota perustettavan puutarhan savista, köyhää ja liikuttavaa kauneutta.

Hyvä on, mutta nyt se on kasteltava ja kitkettävä ja kivet noukittava maasta.
"Jesus! Did I say that? Or just think it? Was I talking? Did they hear me?"
"Life is a joke and death is the punchline."
Borealis
Tuppisuu
Posts: 6
Joined: Tue 15 May 2007, 11:19

Post by Borealis »

Kärkeen tietysti kovat Kerouacit eli

Jack Kerouac: Dharmapummit
Jack Kerouac: Matkalla
Jack Kerouac: Tuuliajolla Big Surissa


Uskomatonta, ettei kukaan muu ole maininnut...
William S. Burroughs: Alaston Lounas


Joitain muita mahtavuuksia..
Paulo Coelho: Piedrajoen rannalla istuin ja itkin
Paulo Coelho: Zahir
Milan Kundera: Olemisen Sietämätön Keveys
Herman Hesse: Arosusi
Henry Miller: Opus Pistorum
Patrick Süskind: Parfyymi
Bret Easton Ellis: Trainspotting
John Densmore: Riders On The Storm
Vladimir Nabokov: Lolita
F. M. Dostojevski: Kirjoituksia kellarista
Bernhard Schlinck: Lukija
Friedrich Nietzsche: Antikristus

Pahus, tätä listaahan voisi jatkaa ikuisuuden..
Tuossa joitain omia lemppareita. Ei missään paremmuusjärjestyksessä..
Donnerin sanoin: lukeminen kannattaa aina.
User avatar
Usoda
LD50
Posts: 2083
Joined: Mon 29 Jan 2007, 05:06

Re: Kirjoja

Post by Usoda »

Irvine Welsh: Trainspotting
Klassikkokirja johon Trainspotting-leffa myös perustuu. Saatavuus vaan tämän kirjan kanssa on suomessa huono (tampereella ainakaan tätä ei ollut yhdenkään kirjakaupan hyllyssä)
"Muutenki mulle tulee siitä mieleen vaa henkilö joka tapittaa himassa happonaamana animea, ihan jees laifstailllll.." - Frapathea
Resilar - Tehotippa | Fuck your shit! Fun things are fun!
Syksy
Olen kuin puu,
lehdet haisee paskalle.
Orava
User avatar
Lymykonna
Kameleontti
Posts: 858
Joined: Mon 29 Jan 2007, 21:47
Location: Nilkkilä

Re:

Post by Lymykonna »

ITENRELUD wrote:James Joycen Finnegans Wake. Kertoo kaikesta ja jotain muuta.

Muutama suomennettu sivu: http://fwsuomi.freehostia.com/3.htm
Oho, kiinnostavaa, että joku on yrittänyt suomentaakin. No joo, onhan se vähän sama kuin runoa suomentaisi, eri teos siitä tulee, mutta kiinnostavaa kuitenkin. En ole siis alkuperäistä uskaltanut lukea vielä. Pitää bookmarkata.
User avatar
Lymykonna
Kameleontti
Posts: 858
Joined: Mon 29 Jan 2007, 21:47
Location: Nilkkilä

Re:

Post by Lymykonna »

Ayrenum wrote:Robert Anton Wilson - Illuminatus! Pyramidin silmä
Jos Illuminatus! upposi niin suosittelen ehdottomasti myös Wilsonin (tällä kertaa pelkästään Wilsonin) Schrödinger's cat -trilogian lukaisemista. Tosin sitä ei kai ole toistaiseksi suomennettu.
User avatar
Jeshu
OD
Posts: 1939
Joined: Thu 22 Sep 2005, 16:35

Re: Kirjoja

Post by Jeshu »

Nyt luen Hunter S. Thompsonin Pelon Valtakuntaa. Siis tämä herran viimeisin joka viime vuonna ilmestyi suomeksi. Olen päässyt vasta hyvään alkuun... Se tuntuu vanhan ihmisen kirjoittamalta, sellaisen jo elämän ehtoopuolelle siirtyneen, joka on hyväksynyt tiettyjä asioita, jättäytynyt kelkasta... Viimeisen teoksen tuntua. Tai jotain :shock: hyvä mieli tulee joka tapauksessa.

Jari Ernroothin Vierashuonetta voisin suositella ihmisille, jotka ovat kiinnostuneet psykoterapiasta tai psykologiasta ylipäänsä. Siinä mies kirjoittelee terapian jälkeisiä ajatuksiaan. Melko runollista.

Nämä nyt tuli mieleen...
Tunnetta ei voi ostaa: sanotaan.
Vaan ei sanoillakaan saavuttaa.
Ei kukaan pakoon itseään pääse.
On minulla turvallinen olla.
Kalastaja

Re: Kirjoja

Post by Kalastaja »

Huxleyn Brave New World (Uusi uljas maailma) oli oikein kiehtova tulevaisuuden näkymä. Somaa työläisille, ja vapaille alfoille omia saaria. Tuskin kovin kauas todellisuudesta osuu.
User avatar
aphos
Kameleontti
Posts: 826
Joined: Mon 26 Jun 2006, 09:32
Location: In da ghetto...

Re: Kirjoja

Post by aphos »

Niin vähän kun tulee sarjakuvaa luettua..

Image

Älytön mestariteos, ei voi muuta kuin suositella. Alkuperäisenä voi tulla hiukka kalliiksi, yrittäkää hoitaa netistä. TOSI hyvä.
User avatar
Uruk-Hai
Karvakuono
Posts: 32
Joined: Mon 04 Jun 2007, 06:10

Re: Kirjoja

Post by Uruk-Hai »

Kylläpäs olette osanneet listata useita suosikkikirjojani..

Lisää:
Leena Krohn, kaikki, etenkin Datura tai harha jonka jokainen näkee
ja Matemaattisia olioita tai jaettuja unia. Teemoina mm. todellisuuden ja harhojen rajat tai rajattomuudet..

Antero Järvinen, Käärme -Jumalattaresta paholaiseksi, itselläni on jokin käärmefiksaatio (näin juhannusvkloppuna neljä ja olin ihan täpinöissäni!), voin suositella tätä vaikka käärmepelkoisille, suhtautuminen voi muuttua..

Ja sarjakuvista Didier Comesin koko tuotanto. Noituutta, perversioita, luontomystiikkaa.. Upea piirrostyyli ja kuvakulmat ja perspektiivit.
Other planes lie beyond the reach of normal sense and common roads, but they are no less real than what we see or touch or feel..
User avatar
Asidyyli
LD50
Posts: 2143
Joined: Thu 22 Sep 2005, 15:25
Location: Hki

Re: Re:

Post by Asidyyli »

Lymykonna wrote:
ITENRELUD wrote:James Joycen Finnegans Wake. Kertoo kaikesta ja jotain muuta.

Muutama suomennettu sivu: http://fwsuomi.freehostia.com/3.htm
Oho, kiinnostavaa, että joku on yrittänyt suomentaakin. No joo, onhan se vähän sama kuin runoa suomentaisi, eri teos siitä tulee, mutta kiinnostavaa kuitenkin. En ole siis alkuperäistä uskaltanut lukea vielä. Pitää bookmarkata.
Kiintoisa yritys, toden totta.