Pakurikäävällä on myös kuulemma myyntikielto Suomessa muihin kuin kosmetologisiin käyttötarkoituksiin tiedonpuutteen vuoksi.
Illan jatkuessa keskustelimme lisää tästä mielenkiintoisesta luonnon omasta parantajasta, joten viimein myös saavuttiin substanssin psykoaktiivisiin vaikutuksiin, joista tämä streittari kaverini sanoi vain että kun hänen joku "hipster" frendinsä oli nauttinut (vahvaa??)Pakurikäävästä tehtyä teetä ja joi runsaasti punaviiniä kylkiäiseksi illan mittaan, niin kuulemani mukaan hän näki muunmuassa tähtiä katossa makoillessaan sängyllä.
Toisaalta en koko kertomukseen usko, mutta luonnollisesti tämä herättelee mielenkiintoa, kun on käsillä mahdollisesti uusi visuaaleja luova psykedeeli
Ehkä lievä harhalaukaus, mutta onko joku vaulttilainen mahdollisesti saanut visuaaleja pakurista?
Mielestäni kyseinen sieni on laajemman tutkimuksen tarpeessa. Herätteleekö ajatuksia?