Nykyään on kyllä jotenkin oppinut kontrolloimaan paukkuja.
Veikkaisin että trippailu on auttanut asiaa. Sitä vaan ajattelee että nythän ollaan vaan pilvessä, kohta se laskee.. Hyvä ja rento(ei mikään trance)musiikki auttaa helvetisti rauhoittumisessa jos alkaa huomata skitsahtamisen merkkejä.
Off topic. En viitsi aloittaa uutta aihetta, mutta mitäs tämä meinaa kun luin tuolta päihdelinkistä kannabiksesta "Erittäin suurten annosten vaikutukset muistuttavat LSD:n ja muiden hallusinogeenien vaikutuksia. Jotkut käyttäjät voivat joutua psykoottiseen tilaan, josta toipuminen kestää muutamasta päivästä kuuteen viikkoon." :?:
psyke wrote:Kannabispsykoosi on kai mahdollinen mutta varsinaiset hallusinogeeniset vaikutukset lienevät legendaa.
Luulen, että tuossa tarkoitetaan psykedeelisiä vaikutuksia juuri ajatteluun ja havaitsemiseen. Olen kyllä kokenut näitä.
They were tattooed from head to foot, and they brandished cutlasses and big clubs with spiked knobs. They shouted ferociously in their native Finnish, and they swung cutlass and club as if berserk, sometimes felling their own men in their fury.
Joniitti wrote:Miten kuvaatte näitä psyke vaikutuksia hyviksi?
Ei ne nyt välttämättä ole hyviä, mutta itse olen päässyt kirkkaaseen mielentilaan useaksi päiväksi ja kokenut uskomattomia aftergloweja. Kannabiksessa on kuitenkin se sumuisuus, että se häiritsee noita kokemuksia.
They were tattooed from head to foot, and they brandished cutlasses and big clubs with spiked knobs. They shouted ferociously in their native Finnish, and they swung cutlass and club as if berserk, sometimes felling their own men in their fury.
Joniitti wrote:Miten kuvaatte näitä psyke vaikutuksia hyviksi?
Ei ne nyt välttämättä ole hyviä, mutta itse olen päässyt kirkkaaseen mielentilaan useaksi päiväksi ja kokenut uskomattomia aftergloweja. Kannabiksessa on kuitenkin se sumuisuus, että se häiritsee noita kokemuksia.
Tämä on kiintoisa seikka, että mitä kukakin psykedeeliseltä kokemukseltaan haluaa. Itse sim. koen kyllä monien tryptamiinien tuottaman "äärimmäisen kirkkauden" vaikuttavana, mutten silti välttämättä suosikkivaikutuksenani... esim. kokeilemani fenetyyliamiinit ovat tuottaneet vahvoja hallusinaatioita, mutta vaikutus on silti nimenomaan hiukan "sumuinen" ja pehmeämpi. Jotenkin vahva emotionaalinen kokemus yhdistyy juuri sopivan turtaan oloon.
Ei ole mitään tosi psykedeelistä kukkaa koskaan sattunut käsiin, mutta saattaisin varmasti tykätä tuon tyylisistä efekteistä kannabiksen laiskaan perusluonteeseen yhdistettynä.
Itselläni ei ole ollut "Ekalla kertaa ei kolahda" Minulla oli toistepäin eli: "Ekalla kertaa kolahti parhaiten". Immuniteetistä olen kuullut joillakin ihmisillä, vaikken ole koskaan tavannutkaan ketään joka omistaisi tämän valitettavan lahjakkuuden. Tue luontoa, polta kannabista!
Minulla ei toiminut ensimmäisiin n.50 kertaan ollenkaan. Lätkää, lehteä ja kukkaa tuli poltettua, mutta ei mitään sanonut. Efexor kuurin alettua on alkanut jostain syystä toimia, ensimmäisellä kerralla vähän turhankin hyvin. Uskollisesti yritin poltella, että joskus edes toimisi, ja se sitten lopuksi palkittiin, vaikkakin syke aina nousee Efexorin takia lähelle kahtasataa..
Tosta efexorista tulikin mieleen, että silloin joskus Cipralex (ssri) kuurin aikana kun poltti pilveä, niin pienikin määrä kolahti jo lujaa tajuntaan.. ei edes niin positiivisella tavalla.
Voisikohan olla jopa psykoosin laukaseva tekijä, se että kun ei tajua miten paljon loppujenlopuksi mielialalääkitys vaikuttaa pilven voimakkuuteen? :?
Itellä tuli silloin pahimmat flippaamiset, mutta voi johtua ylipäätään pelkästä mielialalääkityksestä. Ne kun muutenkin luo, ainakin itelläni, täysin toisen persoonan.
Pakko tähänkin taas valitettavasti mainita, että ehkä ymmärrän mitä tarkoitat. Selvinpäin, lukuunottamatta efexoria, olin koven arka, mutta kannabiksen vaikutuksen alaisena lisäksi, olen kovin vastaanottavainen, oli kyse psykoosista, kuolemasta tai mistä tahansa asiasta, joten tietäähän millaisiin ylettömyyksiin se vei..
Isällä ja äidillä ei kummallakaan ole kolissut. Isälle tarjosin kukkaa bongista ja pari kertaa lehteä, molemmilla kerroilla pääsin itse varsin mukavaan pilveen, mutta isä sanoi että sydän vain hakkaa kovempaa ja hieman puutunut, laiska olo. Äiti sanoi samaa, että vain fyysiset vaikutukset tulevat, lihakset rentoutuvat ym. Onko mitään faktatietoa mistä tuo immuniteetti voisi johtua? En tykkää hirveästi tuosta Lasipallon psykologisesta teoriasta, vaikka se voikin olla oikea. Onko muillakin sama, että vain fyysiset vaikutukset tuntuvat, vai eivätkö nekään? Jotenkin tuo vaikuttaisi siltä, kuin vain ääreishermostoon(lähinnä CB2-reseptoreihin) vaikuttavat kannabinoidit olisivat yksin vastuussa vaikutuksista, mutta eipä tuommoista johtopäätöstä voi näistä tiedoista vetää. Aina vaan houkuttaa jonkunlaista teoriaa kyhätä :?
Niin olen ajatellut. Ei vaan tuo isä ole enää kovin halukas yrittämään kun alunperinkin suostui painostuksen alla ja nyt ei meinaa enää yrittää, mutta pitää tyrkyttää ainakin äidille. Nyt on kylläkin pilvi loppu ja lisää vasta tulossa
Koko viikko mennyt aika hitaissa merkeissä ämpärillä, kaverin lätkää poltellessa. Tolla kaverilla on toi kanssa että siitä tuntuu ettei kolise ja polttaa ihan älyttömiä hittejä joka tunti, meikä tipahtaa kaksista övereihin.
Itellä ainakin jos PL:ää polttaa, niin se onkin ihan sama polttaako 0.5 vai 1.5g, niin ei se pilvi siittä enään nouse. Mutta jos hyvää(todellakin) kukkaa polttaa, niin se kolahtaa kyllä joka kerta vaikka kävis tunnin välein hiisaan(jos vaan pystyy) .
näin käy näytelmissä, joissa vain kaksin kuutamoa katsellaan, vaivutaan suloisiin suudelmiin tai elimiä irti leikataan.
en ole koskaan ollut yhtä pihalla (savusta) kuin ekalla kerralla. koivukylä-stadi-junamatkalla pää pyöri 360 astetta ympäri (silmät kiinni, silmät auki tila veny ku sienissä) , jalat juoksi itekseen (istuin, jalat ei liikkunut) ja hihitin typerästi koko matkan, joka tuntu kestävän vuoden, ei häirinnyt, olisin toivonut sen kestävän kauemmin. perillä löysin itseni makaamasta penkiltä. PL:ää. överöinniltä kuulostaa mutta mistään kuvotuksesta, kuumottelusta, tai muista epämiellyttävyyksistä ei ollut tietoakaan, helvetin hauskaa oli ja selviydyin junasta metron kautta perille ilman ongelmia.
nykyään blaadatessa lähinnä jumittaa. :?
Lännen nopein wrote:Itellä ainakin jos PL:ää polttaa, niin se onkin ihan sama polttaako 0.5 vai 1.5g, niin ei se pilvi siittä enään nouse. Mutta jos hyvää(todellakin) kukkaa polttaa, niin se kolahtaa kyllä joka kerta vaikka kävis tunnin välein hiisaan(jos vaan pystyy) .
Olen huomannut tuon saman asian... Kerran poistin kaverilta 3,5g peltiä ja pajautin... Taukoa oli ollut 2-3 viikkoa takana. 0.3 paukut kolahti mielestäni ihan OK, kun bongista poltin. Mutta kauaa ne paukut ei päässä pysyneet. Poltinpa siis lisää...
Ja kas kummaa, illan mittaan tavaraa menikin sitten 2g verran ilman sen kummempia kolinoita Että aikas shittiä todellakin tuo PL :evil:
Kyllä kelpo kukka voittaa tuollaisen korpun 6-0. Eipä tarvitse polttaa edes puoltakaan tuosta määrästä, mutta silti pysyy pää kohtuu jumissa/korkealla koko illan
ei se mikää ihme oo ettei toimi jos keskikasvusen kasvin viis lehteä piipussa ku ekaa kertaa polttaa, tommosel saattaa sit saaha ne pahimmat psyykkiset veke jos o paha hamppunisti:)
Mitäs perhanaa.
Tänään kävi näin.: Kukkaa poistin.panin pökköä pesään ja tulta perään,poltin ihan hyvän satsin(yleensä siitä määrästä aika pössyssä)tais palaa 2-3g.
MINKÄÄNLAISTA pilvenvaikutusta ei ollu,paitsi NÄLKÄ!siis semmonen satsi mistä on yleensä aika kuutamolla,ja tuli vaan perus budimässynälkä. Päätin sitten kysästä että mitä paskaa myi,mutta ihan kukkaa se oli. ei oo mikää kusettaja. Kysyin sitten lajiketta eikä tiennyt..
Kellään ikinä samanlaista tilannetta? rupes vaivaan tollanen..
Tai sitte tolet vaa noussu.
Ulottuvuuksien kuvitteleminen on meille vaikeaa, koska elämme kolmiulotteisessa avaruudessa ja kiidämme ajan mukana eteenpäin.
No siitä määrästä olisinkin aivan kuut kuut kuutamolla,mut ku ei tuntunu toimivan nii poltin sit lisää perään.
On pientä kusetuksen makua suussa.Oon huomannu et kenenkää ei oikee voi luottaa ku on rahasta kyse.. :? :?
Ulottuvuuksien kuvitteleminen on meille vaikeaa, koska elämme kolmiulotteisessa avaruudessa ja kiidämme ajan mukana eteenpäin.