Itse käsintehtyjä Jamaikalaisia ”Chalice” -piippuja. Jamaikalla reissailtuani oon tykästynyt kyseisiin kapistuksiin ja päätin alkaa tuottaa itse näitä kotosuomessa. Oriental liikkeestä kookokset jotka on tyhjätty pienen reiän kautta, kuivattu uunissa.
Savipesät muovailtu käsin ja poltettu saviuunissa. Bambukepit ja tiivisteet siihen vielä ja pikkasen puuhastelua niin avot, tässä meillä on Suomessa rakennettu Chalwa. Olkoon sen nimi vaikka Finwa.
Jos laitos ei oo tuttu niin kyseessä siis Jamaikalta rastafari -kulttuurista tunnettu kookospähkinä -bongi jossa vesipiipun tapaan savu suodattuu veden kautta ja porisee kivasti. Tästä saa valtavat savupilvet aikaseksi. Kaikki osat on irrotettavia eli helppo puhdistaa ja kuljettaa mukana.