Dekstropropoksifeeni

Keskustelua opiaateista, opioideista, bentsodiatsepiineista ja muista sedatiiveista, sekä niiden turvallisesta käytöstä.
User avatar
Poliklinikka
OD
Posts: 1101
Joined: Mon 02 Jun 2008, 15:32

Dekstropropoksifeeni

Post by Poliklinikka »

Kertokaapa tästä aineesta. En tiedä muutakun, että on etanolin kanssa tappavan myrkyllinen.
User avatar
dredi
LD50
Posts: 2160
Joined: Fri 07 Nov 2008, 01:33
Location: hyperspace

Re: Dekstropropoksifeeni

Post by dredi »

Todella pieni terapeuttinen indeksi. Tarkoittaen että raja tehokkaan ja yliannoksen välillä on pieni. Salpaa hengityksen tehokkaammin kuin muut opioidit.
PELASTAKAA PIISKUJÄNIKSET!
User avatar
Poliklinikka
OD
Posts: 1101
Joined: Mon 02 Jun 2008, 15:32

Re: Dekstropropoksifeeni

Post by Poliklinikka »

No ajattelin laittaa tästä hieman kokemuksia. Jotain suuntaa antavaa. :idea:

Annostus:

120-180mg, Noviisille
http://www.drugs-forum.com/forum/showthread.php?t=12351

Yhteisvaikutukset:

Hengityslama muiden jarrujen kanssa combotettuna
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/hu ... 3046.shtml

Haittavaikutukset:

Hengityslama keskiverto kuosaus-annostuksella.

Kokemus:

Alkaa potkimaan 1 tunnin päästä. Toimii 120-180mg annostuksella noin kaksi-kolme tuntia, jonka jälkeen ei enää huomattavaa euforiaa. Ei afterglowta aamulla herätessä.

Noin 230mg kerta-annoksena aiheutti lievää hengityslamaa allekirjoittaneelle, jollaista ei ole ilmennyt muilla opioideilla.

Lopputulos:

Hieman liian vaarallinen ryyni kuositteluun. Alkoholin kanssa pitää olla todella tarkka, kuten myös muiden ryynienkin kanssa. Vaikutukset olivat suurella annoksella tramadoliin verrattavissa, pienemmällä annostuskella noin kodeiinin luokkaa. Haittavaikutukset tekevät tästä epäilyttävän.