Psykonautti D. M. Turner kirjoittaa legendaarisessa The Essential Psychedelic Guide -kirjassaan seuraavaa:
- Kun annos on otettu, kokemus yksinkertaisesti tapahtuu. Toisinaan minusta tuntuu kuin olisin yksittäinen atomi tai tietoisuuden piste kieppuvan energiapyörteen keskellä, kuin olisin solu galaktisen mittakaavan organismissa. Tämä olotila voi muuntua, jolloin minusta tulee keskiöpiste, jonka kautta nämä energiat kulkevat. Kokemus on jättimäisissä mittakaavoissa tapahtuva yhdistelmä energioita, intentioita ja havainnointia, kuitenkin kirkkaasti artikuloituna viimeistä yksityiskohtaa myöten.
Vaikka kaikki todellisuuden, minuuden tai vakauden tukipisteet katoavat valonnopeasti, en koe minkäänlaista pelkoa, aivan kuin se olemus joka mahdollisesti kokisi pelkoa ei olisi enää osa minua.
Tilaan halajavat yleensä annostelevat 75-100 milligrammaa ainetta injektiona lihakseen (jolloin Ketalar®-injektioneste on preferoitu vaihtoehto). Tämä tapahtuu useimmiten yksinäisyydessä ja pehmeästi sängylle asettuneena, sillä kommunikaatio- ja koordinaatiokyvyt katoavat täysin. Suoraan suoneen injektoimista ei yleensä ketamiinin kohdalla suosita, koska tuolloin annos toimii jo ennen kuin mäntä on pohjassa, jolloin oman minuutensa menettänyt ihmiskeho saattaa holtittomana sohaista neulan katki käsivarteensa.
Vastaavasti metoksetamiinin tullessa suureen suosioon käyttäjät ovat alkaneet puhumaan M-holesta. Ilmeisesti metoksetamiini iskee viiveellä myös suoneen injektoituna ja vahingoilta voi täten välttyä? Minkäsuuruisia annoksia M-holeen pyrkivät käyttävät?
Dekstrometorfaania ei ilmeisesti yleensä annostella näihin hole-tiloihin johtavia annoksia?
